Advertisement
rozwiń zwiń
Aleksandra

Profil użytkownika: Aleksandra

Zielona Góra Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 7 godzin temu
1 255
Przeczytanych
książek
1 841
Książek
w biblioteczce
523
Opinii
30 903
Polubień
opinii
Zielona Góra Kobieta
Dodane| 3 książki
"Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej." Carlos Ruiz Zafón ****** Książki są moją pasją od dzieciństwa. Wychowałam się na serii Harry Potter, którą do dziś uwielbiam i darzę ogromnym sentymentem. Od sięgnięcia po "Kamień filozoficzny" w trzeciej klasie podstawówki zaczęłam więcej czytać. Sięgam po różne gatunki: od biografii po horrory, jednak najchętniej czytam thrillery, kryminały i fantastykę. ****** Lubię czytać opinie innych osób o książkach, szczególnie tych, z którymi zdążyłam się już zapoznać, żeby porównać odczucia po lekturze, jak i takich, które planuję przeczytać. Opinie moich znajomych z LC sprawiły, że odkryłam niejedną dobrą pozycję. Plusy przyznaję opiniom, które zawierają uzasadnienie oceny, a nie jedynie streszczenie książki. ****** Jeżeli piszesz opinie/recenzje lub zainteresowały Cię moje opinie wyślij zaproszenie. ****** Na LC od lipca 2016. Opinie publikuję od stycznia 2017.

Opinie


Na półkach: , , ,

Walcząc o lepszą przyszłość…

Kane jest jednym z najlepszych tajnych agentów do spraw Regionów Niedostępnych (Iran/Pakistan/Afganistan). Jednak podczas najnowszej misji rozpracowania komórki terrorystycznej zwanej Armią Czystych praktycznie nic nie idzie zgodnie z planem… Kane będzie musiał podjąć trudne decyzje, radzić sobie sam i… przetrwać. Jednak misja ta nie będzie końcem, a dopiero początkiem problemów… Problemów całej ludzkości… Jedynie Kane może im zaradzić. Czy agent wybierze własne bezpieczeństwo czy zawalczy o lepszą przyszłość dla wszystkich?

„Rok szarańczy” można podzielić na dwie części, które, notabene, mogłyby tworzyć dwie odrębne powieści.

Część pierwsza stylem i koncepcją przywodzi na myśl „Pielgrzyma”. To czysto sensacyjny thriller, misja Kane’a związana z Armią Czystych. Jest dynamiczna akcja, bohater, który w pojedynkę musi poradzić sobie w odseparowanym zakątku świata, pośród wrogów, i duża szczegółowość, która tak podobała mi się w „Pielgrzymie”. I choć rozkręca się przez dłuższy czas to wciąga niesamowicie (chociaż nadal nurtuje mnie czym miał być wspominany wielokrotnie ewenement)! Wprawdzie nie przebija „Pielgrzyma”, ale całość, w moim odczuciu, zasługuje na solidną 8.

Z kolei od około 500 strony zaczyna się totalna jazda bez trzymanki… To co było świetnie czytającym się sensacyjnym thrillerem staje się nagle połączeniem science-fiction z post-apo z wykorzystaniem hollywoodzkich motywów. Sądzę, że dla większości czytelników było/będzie to totalne zaskoczenie. Bowiem po rewelacyjnym czysto szpiegowskim „Pielgrzymie” raczej nikt się nie spodziewał, że autor pójdzie w kierunku takich gatunków jak s-f i post-apo. I choć uwielbiam klimaty s-f i post-apo to nie powiem, w tym przypadku mnie to rozczarowało… Mimo, że po pierwszym szoku taką zmianą kierunku fabuły czytało mi się tą część całkiem nieźle to, moim zdaniem, nijak nie pasuje ona jako kontynuacja części pierwszej.
Stąd jak dla mnie to taka 4.

Jednym z dużych plusów „Roku szarańczy” jest bohater posiadający rodzinę. Perspektywa żony Kane’a i jej stosunek do jego pracy, jej obawy, bolączki bardzo wzbogacają tę powieść. Jest to odświeżające w stosunku do „Pielgrzyma”, gdzie takiej perspektywy, ze względu na samotność bohatera, nie uraczyliśmy.

Podsumowując, niestety, ale „Rok szarańczy” nie umywa się do rewelacyjnego „Pielgrzyma”. Gdyby autor od początku sugerował pójście w klimaty s-f i post-apo zapewne lepiej by to wybrzmiało a tak pozostaje wrażenie dwóch książek wciśniętych do jednej, które łączą jedynie bohaterowie.

https://www.instagram.com/w_otchlani_wyobrazni

Walcząc o lepszą przyszłość…

Kane jest jednym z najlepszych tajnych agentów do spraw Regionów Niedostępnych (Iran/Pakistan/Afganistan). Jednak podczas najnowszej misji rozpracowania komórki terrorystycznej zwanej Armią Czystych praktycznie nic nie idzie zgodnie z planem… Kane będzie musiał podjąć trudne decyzje, radzić sobie sam i… przetrwać. Jednak misja ta nie będzie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Co się ze mną stało?

Maja Lipska jest naukowcem w instytucie BCT, gdzie prowadzone są prace nad komórkami macierzystymi i ich wykorzystaniem w leczeniu nowotworów mózgu. Pierwsze eksperymenty na szympansach przynoszą obiecujące wyniki. Po bankiecie konferencyjnym Maja budzi się na ławce w parku, stwierdzając, że nic nie pamięta z ostatnich 36 godzin… W tym samym czasie w okolicy grasuje morderca kobiet… Maja próbuje zapełnić lukę w swojej pamięci, a to doprowadzi ją do szokujących wniosków…

Twórczość Klaudii Muniak stanowi bardzo obiecujący głos na polskiej scenie thrillerów medycznych. Podgatunek ten mnie, jako biologa, niezwykle interesuje. Bardzo lubię czytać o wszelkich biologiczno-medycznych smaczkach, a autorce wychodzi to świetnie! W „Psychopacie” Klaudia Muniak serwuje kolejny fascynujący pomysł fabularny – innowacyjny ośrodek badawczy, eksperymenty na mózgu małp, w przystępny sposób poruszona tematyka neurogenezy, splecenie wydarzeń rzeczywistych z urojeniami… Czytając fragmenty o tematyce naukowej momentami można się poczuć jak studenci, których Maja oprowadzała po ośrodku – zafascynowanym. Przede wszystkim tym w jak prosty i lekki sposób autorka objaśnia skądinąd bardzo złożone i trudne kwestie neurologiczno-psychologiczne. I gdy już można by było stwierdzić, że wszystko zostało wyjaśnione, mamy poskładane wszelkie elementy układanki, autorka serwuje epilog… Epilog, który wszystko obraca do góry nogami… Łącznie, elementy te sprawiają, że książkę czyta się (lub słucha, jak w moim przypadku) z zapartym tchem!

Tylko scen intymnych mogłoby być w niej mniej…

Poza tym jednym elementem „Psychopata” stanowi bardzo dobry thriller medyczny ze świetnym pomysłem fabularnym.

https://www.instagram.com/w_otchlani_wyobrazni

Co się ze mną stało?

Maja Lipska jest naukowcem w instytucie BCT, gdzie prowadzone są prace nad komórkami macierzystymi i ich wykorzystaniem w leczeniu nowotworów mózgu. Pierwsze eksperymenty na szympansach przynoszą obiecujące wyniki. Po bankiecie konferencyjnym Maja budzi się na ławce w parku, stwierdzając, że nic nie pamięta z ostatnich 36 godzin… W tym samym czasie w...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Gdzie my jesteśmy?

40 kobiet zamkniętych w jednej celi. Kilku pilnujących ich na zmianę strażników. I rygorystyczne zasady… Kobiety nie wiedzą gdzie są i w jakim celu są przetrzymywane. Wśród nich jest młoda dziewczyna, która, zamknięta tu jako małe dziecko, nie pamięta świata sprzed. Nie wie co to miłość, przyjaźń… To ona jest tytułową tą, która nie poznała mężczyzn…, a bardzo by chciała…
Pewnego dnia rozlega się alarm, strażnicy uciekają, a kobiety, łutem szczęścia, wydostają się z więzienia. Jaki świat czeka na nie poza kratami?

Powieść Jacqueline Harpman posiada niezwykle fascynujący koncept literacki! Oto kobiety zdane same na siebie. Mają w głowie mnóstwo pytań. Gdzie są? Po co zostały uwięzione? Ile czasu spędziły w więzieniu? Gdzie podziali się strażnicy? Czy są też inne więzienia? Książka dotyka interesującego motywu - samotności i przedstawia go bardzo dobrze w odniesieniu do dziewczynki. Czuć jej wyobcowanie wśród uwięzionych kobiet. A później w czasie samotnej wędrówki… Ona jedna nie może dzielić z pozostałymi wspomnień z dawnego życia, bo ich po prostu nie ma, była za mała w chwili uwięzienia, by cokolwiek pamiętać.

Ale, niestety, to by było na tyle moich zachwytów nad tą książką. Bowiem, jak dla mnie, w powieści mogącej pretendować do książki post-apo oprócz konceptu oraz interesujących motywów ważne jest również wytłumaczenie. Wytłumaczenie tego co i dlaczego się stało. Jaka była geneza konkretnych zdarzeń… W „Ja, która...” pytania mnożą się ze strony na stronę i, początkowo, ten brak wyjaśnienia napędza ciekawość. Czytelnik ma nadzieję, że w końcu dostanie na nie odpowiedzi, ale, niestety, się myli. Bowiem autorka nic tutaj nie wyjaśnia. Nie zamieszcza nawet okrucha informacji, które chociaż pozwoliłyby się domyślać genezy uwięzienia kobiet, ich jałowej, bezowocnej wędrówki. Żadnych strzępów informacji. Nic. Tylko więzienie, tajemnicze zniknięcie strażników i wędrówka po jałowej ziemi… Do tego do tej pory nurtuje mnie kwestia elektryczności… Niestety, ale ja czuję ogromny niedostatek informacyjny…

Na końcu zamieszczam jeszcze spojler dotyczący kwestii, która do tej pory mnie nurtuje…

Reasumując, „Ja, która nie poznałam mężczyzn” zapowiadała się bardzo obiecująco, jednak, moim zdaniem, potencjał tego konceptu fabularnego został zmarnowany.

Nie polecam.
.
.
PONIŻEJ SPOJLER!!!!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Jakim cudem po kilkudziesięciu latach w tym świecie nadal był prąd!? Skoro kobiety wędrowały tyle lat i nigdy nie natrafiły na żadne inne budowle, żadnych miast, osad, elektrowni, nic co by wskazywało, że gdzieś tam jest życie, są inni ludzie, a jedynie puste strażnice? A w nich nie wiadomo skąd po latach nadal był prąd? No skąd pytam?

https://www.instagram.com/w_otchlani_wyobrazni

Gdzie my jesteśmy?

40 kobiet zamkniętych w jednej celi. Kilku pilnujących ich na zmianę strażników. I rygorystyczne zasady… Kobiety nie wiedzą gdzie są i w jakim celu są przetrzymywane. Wśród nich jest młoda dziewczyna, która, zamknięta tu jako małe dziecko, nie pamięta świata sprzed. Nie wie co to miłość, przyjaźń… To ona jest tytułową tą, która nie poznała mężczyzn…, a...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Aleksandra

z ostatnich 3 m-cy
2024-06-10 15:12:39
Aleksandra wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 7 czerwca 2024
2024-06-10 15:12:39
Aleksandra wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 7 czerwca 2024

@Icaara mi też się podoba 🙂

2024-06-09 14:41:52
Aleksandra wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 7 czerwca 2024
2024-06-09 14:41:52
Aleksandra wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 7 czerwca 2024

@Pompela "Blackout" jeszcze przede mną. Czytałam jedynie "Chciwość". Coś jest książkach autora, że niby fikcja, a jednak zagrożenie podobnymi zdarzeniami gdzieś tam może na nas czyhać...

2024-06-07 22:08:51
Aleksandra wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 7 czerwca 2024
2024-06-07 22:08:51
Aleksandra wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 7 czerwca 2024

U mnie na papierze bardzo dobra  Helisa, w e-booku  więcej więcej

 Helisa  Dom nad błękitnym morzem  Miasteczko Twin Falls
Aleksandra
2024-06-07 12:35:09
Aleksandra dodała książkę Helisa na półkę Teraz czytam
2024-06-07 12:35:09
Aleksandra dodała książkę Helisa na półkę Teraz czytam
Helisa Marc Elsberg
Średnia ocena:
6.7 / 10
1824 ocen
Aleksandra
2024-06-05 10:49:45
Aleksandra oceniła książkę Rok szarańczy na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-06-05 10:49:45
Aleksandra oceniła książkę Rok szarańczy na
6 / 10
i dodała opinię:

Walcząc o lepszą przyszłość…

Kane jest jednym z najlepszych tajnych agentów do spraw Regionów Niedostępnych (Iran/Pakistan/Afganistan). Jednak podczas najnowszej misji rozpracowania komórki terrorystycznej zwanej Armią Czystych praktycznie nic nie idzie zgodnie z planem… Kane będzie musia...

Rozwiń Rozwiń
Rok szarańczy Terry Hayes
Średnia ocena:
6 / 10
159 ocen
Aleksandra
2024-06-03 12:06:43
Aleksandra oceniła książkę Psychopata na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-06-03 12:06:43
Aleksandra oceniła książkę Psychopata na
7 / 10
i dodała opinię:

Co się ze mną stało?

Maja Lipska jest naukowcem w instytucie BCT, gdzie prowadzone są prace nad komórkami macierzystymi i ich wykorzystaniem w leczeniu nowotworów mózgu. Pierwsze eksperymenty na szympansach przynoszą obiecujące wyniki. Po bankiecie konferencyjnym Maja budzi się na ławce w...

Rozwiń Rozwiń
Psychopata Klaudia Muniak
Średnia ocena:
6.6 / 10
801 ocen
Aleksandra
2024-05-28 18:31:48
Aleksandra dodała książkę Miasteczko Twin Falls na półkę Teraz czytam, Audiobook
2024-05-28 18:31:48
Aleksandra dodała książkę Miasteczko Twin Falls na półkę Teraz czytam, Audiobook
Miasteczko Twin Falls Loreth Anne White
Średnia ocena:
7.5 / 10
1251 ocen
Aleksandra
2024-05-28 18:30:41
Aleksandra oceniła książkę Ja, która nie poznałam mężczyzn na
3 / 10
i dodała opinię:
2024-05-28 18:30:41
Aleksandra oceniła książkę Ja, która nie poznałam mężczyzn na
3 / 10
i dodała opinię:

Gdzie my jesteśmy?

40 kobiet zamkniętych w jednej celi. Kilku pilnujących ich na zmianę strażników. I rygorystyczne zasady… Kobiety nie wiedzą gdzie są i w jakim celu są przetrzymywane. Wśród nich jest młoda dziewczyna, która, zamknięta tu jako małe dziecko, nie pamięta świata sprzed. Ni...

Rozwiń Rozwiń
Aleksandra
2024-05-28 15:18:04
Aleksandra oceniła książkę Dziwna Sally Diamond na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-28 15:18:04
Aleksandra oceniła książkę Dziwna Sally Diamond na
8 / 10
i dodała opinię:

Jestem… Sally

Gdy ojciec ponadczterdziestoletniej Sally Diamond umiera, kobieta w 100% stosuje się do słów, które niegdyś od niego usłyszała: „Kiedy umrę wystaw mnie na śmietnik” – pali jego zwłoki w domowej spalarni śmieci… Od tego zaczynają się jej problemy, a równocześnie to wtedy zacz...

Rozwiń Rozwiń
Dziwna Sally Diamond Liz Nugent
Średnia ocena:
8.4 / 10
102 ocen

ulubieni autorzy [21]

William Shakespeare
Ocena książek:
7,8 / 10
159 książek
9 cykli
1959 fanów
Éric-Emmanuel Schmitt
Ocena książek:
7,2 / 10
46 książek
1 cykl
3335 fanów
Simon Beckett
Ocena książek:
6,9 / 10
12 książek
3 cykle
2722 fanów

Ulubione

James Frey Milion małych kawałków Zobacz więcej
James Frey Milion małych kawałków Zobacz więcej
James Frey Milion małych kawałków Zobacz więcej
James Frey Milion małych kawałków Zobacz więcej
James Frey Milion małych kawałków Zobacz więcej
Federico Moccia Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić Zobacz więcej
Federico Moccia Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić Zobacz więcej
Federico Moccia Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 255
książek
Średnio w roku
przeczytane
52
książki
Opinie były
pomocne
30 903
razy
W sumie
wystawione
1 082
oceny ze średnią 6,9

Spędzone
na czytaniu
6 988
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
49
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
3
książek [+ Dodaj]